
Historie oddílu
Oddíl byl založen 2. února 1962.
Již o den později se konala první schůzka v odborném učilišti TOS Hostivař ve Strašnicích. Stal se 3. turistickým oddílem TJ Dynamo Vozovna Strašnice. Členy byli převážně dorostenci ve věku 15–18 let.
Hned od počátku pořádal nejen schůzky v klubovně, ale i výlety, sportovní a kulturní činnost. V létě jel na svůj první tábor – puťák do tehdy jediného volně přístupného zahraničí – do polského Klodzka. Ten začal dlouhou řadou letních puťáků, která byla ukončena až v posledních letech stálými skautskými tábory. V roce 1963 oddíl vybudoval svoji první klubovnu Nad Primaskou 43. Ale již o rok později jsme získali novou klubovnu ve Věšínově 255, kde jsme užívali celou zadní část domku o třech místnostech. Zde jsme si zařídili nejen vlastní klubovní místnost pro činnost, ale i kancelář a dílnu s fotokomorou. V roce 1965 oddíl přešel do TJ Tatran SPZ, kde působil až do roku 1997. Klubovnu Nad Primaskou pak přenechal oddílům 35. skautského střediska u TJ Dynamo. Jak oddíl „stárnul“, tak jsme se rozhodli od září založit družinu ze školních dětí. Navázali jsme kontakt s tehdy se obnovujícím Junákem i Pionýrem. Z našich plánů ale sešlo, neboť jsme obdrželi okamžitou výpověď bez náhrady z klubovny Věšínova. Dům pak byl odstřelen a na jeho místě postaven panelový dům. Ztráta klubovny a srpnové události 1968 na delší dobu ochromily činnost našeho oddílu.
V roce 1972 se nám podařilo získat klubovnu v Záhřebské 23 a založili jsme TOM 50447 Střelka (název vznikl z oddílové soutěže) a zapojili se také do tehdy jediné mládežnické organizace PO SSM, vzniklé sloučením Junáka, Pionýra a dalších organizací. Opět jsme začali se základními turistickými znalostmi, snažili jsme se pracovat podle turistických i skautských zásad, snažili jsme se vzít z každého to nejlepší. Vedle schůzek jsme pořádali výlety, výpravy, letní putovní tábory (i několikrát zimní lyžařský), chodili plavat, pořádali sportovní odpoledne, různé soutěže a hry, zúčastňovali se i různých závodů. V turistickém závodě ve stezce či Zlatém listě jsme měli několik hlídek přeborníků oblasti nebo alespoň jsme se umístili na medailových místech v obvodních a oblastních kolech. Zapojili jsme se také do ochrany přírody. V roce 1974 jsme přijali patronát nad chráněným přírodním výtvorem Meandry Botiče v Hostivaři. Od r. 1980, při budování naučné stezky Povodím Botiče, jsme převzali úsek Hostivař, Meandry Botiče, Šance, Přehrada Hostivař. Na staré škole (při 91. P. S. Janka Fábriho) jsme byli do roku 1977. Mezitím jsme do roku 1975 založili družinu dětí na 117. PS Paprsek při ZŠ Jahodová v Zahradním Městě. Tam působil oddíl do roku 1990.
Již zmíněné klubovny v Záhřebské 23 jsme užívali do roku 1989, kdy jsme ji museli opustit pro přestavbu přestěhovat vše do nové klubovny v Záběhlické 12. Tu jsme získali koncem roku 1988 a nakonec po jejím dobudování jsme ji museli opět opustit v rámci restituce v polovině roku 1991. Do poloviny r. 1992 jsme měli propůjčenou klubovnu, nouzovou stavbu v kolonii na Bohdalci, a pak jsme se již scházeli nejdříve v klubovně Černokostelecká 50 a v „naší první“ klubovně Nad Primaskou 43. To již jsme byli od r. 1991 309. skautským oddílem v rámci 35. střediska Jaroslava Rady-Skalka. Cca. za jeden rok jsme se vrátili zpět do klubovny Černokostelecká 50, kterou jsme začali za provozu postupně rekonstruovat. Oddíl od roku 1991 pořádá stálé tábory, které v posledních třech letech doplňujeme cca. týdenním cyklistickým putováním. Tábory se uskutečnily na základně Sedlo u Jindřichova Hradce, na louce nedaleko Strakonic, v Myslkově u Sedlec-Prčice, následující tří tábory jsme strávili v Sedle, další dva tábory v Třemešném pod Přimdou. V roce 2005 jsme opět navštívili tábořiště v Myslkově. Od té doby jezdíme na tábory do Sedla. Výjimkou byl rok 2011, kdy jsme absolvovali takzvaný trojboj: sjezd Vltavy na kánoích, cyklistický přesun přes půl Čech a pak týdenní poklid v Měsíčním údolí u Vlašimi. Tábor roku 2015 byl po dlouhé době pouze dvoutýdenní.
V roce 2014 jsme byli nuceni opustit klubovnu Černokostelecká. Oddíl se přesunul za smečkou již působící na Jižním městě ve sborovém domě Jana Milíče a přizpůsobil svůj program odrostlejší věkové kategorii. Ze skautů se stali roveři Medojedi a skautská věková kategorie se v 309. objevuje zase až v roce 2015, kdy dorostli první z Jižnoměstských vlčat a světlušek. Oddíl se mění v koedukovaný a ochotně přijímá pomoc od skautek původně z 305. oddílu Sýkor.